Fransa Fahri Konsolosluğu İzmir

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu ve diğer Fransa temsilcilikleri Fransa ve Türkiye arasındaki teamüllere uygun olarak Türkiye’nin önemli ticari şehirleri arasında yer alan İzmir’de faaliyet yürütmektedir. Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, herhangi bir diplomatik vasfa sahip olmamakla birlikte Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.  Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul yetkisi bulunan Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa vizesi işlemleri konusunda karar verme yetkisine sahip değildir.

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu iletişim

Cumhuriyet Bulvarı No:153 Alsancak İZMİR

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu mesai saatleri
Hafta içi her gün, 08:30 / 18:00

**Önemli: Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu ile Fransa Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir. 

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fahri Konsolos

Fahri Konsolos: Zeliha Jale Toprak

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu görev bölgeleri

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu diğer Fransa Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Fransa Vizesi ve Fransa Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Balıkesir, Çanakkale illerinde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Fransa Konsoloslukları Fransa ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir.  Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu 2016 yılında aşağıda belirtilen tarihlerde kapalı olacaktır. 

1.01.2018 Yeni Yıl Tatili
1.04.2018 Fransa'da Paskalya Tatili
1.05.2018 İşçi Bayramı
8.05.2018 Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
25.05.2018 Fransa'da "Ascension" Tatili
5.06.2018 Fransa'da "Pentecôte" Tatili
15-17.06.2018 Ramazan Bayramı 
14.07.2018 Fransız Milli Bayramı
15.08.2018 Fransa'da "Assomption" Tatili
21-24.08.2018 Kurban Bayramı 1.Günü
29.10.2018 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2018 Fransa'da "Toussaint" Tatili
11.11.2018 Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili
25.12.2018 Fransa'da Noel Tatili

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Fransa vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Fransa Konsolosluğu’na veya Fransa Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Fransa vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Fransa Konsolosluğu’na aittir.

Fransa Vize Başvurusu

 

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Fransa Vize Başvuru Formu

 

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için yapılan başvurular, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde red ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Fransa seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir. Devamı.....

Fransa Vize Reddi

 

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu Ulaşım Bilgisi

 
 

 
Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; ambafrance-tr.org