Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, Fransa ve Türkiye arasındaki teamüllere uygun olarak Türkiye’nin önemli ticaret şehirleri arasında yer alan Edirne’de faaliyet yürütmektedir. Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, herhangi bir diplomatik vasfa sahip olmamakla birlikte Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir. Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul yetkisi bulunan Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, Fransa vizesi işlemleri konusunda karar verme yetkisine sahip değildir.

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu iletişim bilgileri

Balık Pazarı Cad. Of Sitesi C Blok Daire:2 Kaleiçi-Edirne

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu mesai saatleri

Hafta içi her gün, 08:30 / 18:00

**Önemli: Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu ile Fransa Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir. 

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu diğer Fransa Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Fransa Vizesi ve Fransa Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Edirne'de ve Edirne çevresinde yer alan illerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

 

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Fransa Konsoloslukları Fransa ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir.  Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu 2021 yılında aşağıda belirtilen tarihlerde kapalı olacaktır. 

1 OcakYeni Yıl
1 NisanFransa'da Paskalya Tatili
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayısİşçi Bayramı
8 MayısFransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
24-25-26 MayısRamazan Bayramı
25 MayısFransa'da ''Ascension'' Tatili
5 HaziranFransa'da ''Pentecote'' Tatili
15-17 Haziran Kurban Bayramı
14 Temmuz

Fransız Milli Bayramı 

15 TemmuzDemokrasi Günü
15 Ağustos Fransa’da “Assomption'' Tatili
21-24 Ağustos Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
1 KasımFransa'da ''Toussaint'' Bayramı
11 KasımFransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıl Dönümü Tatili
25 AralıkFransa'da Noel Tatili


fransa vize işlemleri

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Fransa vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Fransa Konsolosluğu’na veya Fransa Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları yapılabilmektedir.

Fransa vize başvurusu, aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Fransa Konsolosluğu’na aittir.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Fransa vize başvuru formu

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için yapılan başvurular, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde ret ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Fransa seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

Fransa Vize Reddi

 

Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu Ulaşım Bilgileri