Fransa Fahri Konsolosluğu Bursa

Fransa Fahri Konsolosluğu Bursa

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, Fransa ve Türkiye arasındaki teamüllere uygun olarak Türkiye’nin önemli ticaret şehirleri arasında yer alan Bursa’da faaliyet yürütmektedir. Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, herhangi bir diplomatik vasfa sahip olmamakla birlikte Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir.  Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul yetkisi bulunan Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, Fransa vizesi işlemleri konusunda karar verme yetkisine sahip değildir.


Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu İletişim

Doğanevler Mah. (Kanalboyu) No :33 Osmangazi BURSA

 

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu Mesai Saatleri
Hafta içi her gün, 08:30 / 18:00

**Önemli: Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu ile Fransa Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir. 

 

fransa vize işlemleri

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu diğer Fransa Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Fransa Vizesi ve Fransa Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Bursa’da ve Bursa çevresinde yer alan illerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

 

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Fransa Konsoloslukları Fransa ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir.  Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu 2021 yılında aşağıda belirtilen tarihlerde kapalı olacaktır. 

1 OcakYeni Yıl
1 NisanFransa'da Paskalya Tatili
23 NisanUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı 
1 Mayısİşçi Bayramı
8 MayısFransa’da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
24-25-26 MayısRamazan Bayramı
25 MayısFransa'da ''Ascension'' Tatili
5 HaziranFransa'da ''Pentecote'' Tatili
15-17 Haziran Kurban Bayramı
14 Temmuz

Fransız Milli Bayramı 

15 TemmuzDemokrasi Günü
15 Ağustos Fransa’da “Assomption'' Tatili
21-24 Ağustos Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 EkimCumhuriyet Bayramı
1 KasımFransa'da ''Toussaint'' Bayramı
11 KasımFransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıl Dönümü Tatili
25 AralıkFransa'da Noel Tatili

 

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Fransa vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Fransa Konsolosluğu’na veya Fransa Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Fransa vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Fransa Konsolosluğu’na aittir.

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Fransa Vize Başvuru Formu


Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için yapılan başvurular, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde red ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Fransa seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

Fransa Vize Reddi

Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu