Fransa Fahri Konsoloslugu İskenderun

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa ve Türkiye arasındaki teamüllere uygun olarak Türkiye’nin önemli ticaret şehirleri arasında yer alan Hatay’da faaliyet yürütmektedir. Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, herhangi bir diplomatik vasfa sahip olmamakla birlikte Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Fransa Ankara Büyükelçiliği’ne bağlı çalışma yürütmektedir.

Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşları pasaport- kimlik yenileme, noterlik işlemleri, doğum, ölüm ve evlilik işlemleri konusunda Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’ndan, Fransa Ankara Büyükelçiliğinden, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’ndan ve diğer Fransa Konsolosluklarından destek alabilmektedir. Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize başvurularını kabul yetkisi bulunan Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa vizesi işlemleri konusunda karar verme yetkisine sahip değildir.

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

ATATURK BLV. 73 Kordon Apt 1 31 200-Iskenderun/Hatay

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu mesai saatleri

Hafta içi her gün, 08:30 / 18:00

**Önemli: Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu ile Fransa Vize Hizmet Merkezlerinin çalışma saatleri zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’na vize başvurusu yapacak kişilerin işlemlerini başlatmadan önce Vize Başvuru Merkezlerinin çalışma saatleri hakkında bilgi alması tavsiye edilir. 

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Fahri Konsolos

Raymond Makzume, Fahri Konsolos

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu görev bölgeleri

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu diğer Fransa Konsoloslukları faaliyet alanlarına yakın bölgelerde ikamet eden kişilerin Fransa Vizesi ve Fransa Konsolosluk işlemleri konusunda yetkilidir. Hatay’da ve Hatay çevresinde yer alan illerde ikamet eden kişiler vize ve konsolosluk işlemleri için Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu’na başvuruda bulunabilirler.

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu, Fransa Ankara Büyükelçiliği, Fransa İstanbul Başkonsolosluğu ve Türkiye’de faaliyet gösteren diğer Fransa Konsoloslukları Fransa ve Türkiye tarafından resmi tatil olarak kabul edilen dini ve milli günlerde hizmet vermemektedir. Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu 2016 yılında aşağıda belirtilen tarihlerde kapalı olacaktır. 

1.01.2017 Yeni Yıl Tatili
17.04.2017 Fransa'da Paskalya Tatili
1.05.2017 İşçi Bayramı
8.05.2017 Fransa'da II. Dünya Savaşı Zafer Günü Tatili
25.05.2017 Fransa'da "Ascension" Tatili
5.06.2017 Fransa'da "Pentecôte" Tatili
25.06.2017 Ramazan Bayramı 1. Günü
14.07.2017 Fransız Milli Bayramı
15.08.2017 Fransa'da "Assomption" Tatili
1.09.2017 Kurban Bayramı 1.Günü
29.10.2017 Cumhuriyet Bayramı
1.11.2017 Fransa'da "Toussaint" Tatili
11.11.2017 Fransa'da 1.Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü Tatili
25.12.2017 Fransa'da Noel Tati

 

Fransa Vize Başvurusu

Fransa Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını (istisnai durumlar hariç) Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen Vize Hizmet Merkezleri aracılığı ile kabul etmektedir.

Ancak uzun süreli Fransa vizesi (oturum) başvuruları söz konusu olduğunda Fransa Konsolosluğu’na veya Fransa Büyükelçiliği’ne şahsen başvuru yapılmalıdır. Fransa Konsolosluğu’nun yetkilendirdiği firmalar aracılığıyla Fransa Turistik vize, Fransa Ticari vize, Fransa Aile Ziyareti vizesi ve Fransa transit vize başvuruları yapılabilmektedir.   

Fransa vize başvurusu,  aracı kurumlara yapılmışsa dahi, başvuruların değerlendirilmesi ve onaylanması yetkisi Fransa Konsolosluğu’na aittir.

Fransa Vize Başvurusu

 

Fransa Vize Başvuru Formu

Fransa Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formu sunmalıdır.

Fransa vize başvuru formu

 

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için yapılan başvurular, Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde red ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişilerin sahte ya da eksik evrak sunması, seyahat amacının kanıtlanmaması, kişinin Fransa seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler ibraz etmemesi gibi durumlarda başvurular ret ile sonuçlanabilmektedir.

Fransa Vize Reddi

 

Fransa İskenderun Fahri Konsolosluğu

 

 

Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; ambafrance-tr.org