Fransa Öğrenci Vizesi

Fransa’da eğitim almak isteyen öğrenciler uzun veya kısa süreli öğrenci vizesi almak amacıyla vize başvurusunda bulunabilirler. Fransa’da eğitim göreceğiniz alana (dil eğitimi, lisans veya lisansüstü eğitim vb.)  bağlı olarak farklı başvuru prosedürleri mevcuttur. Fransa’da alınacak olan eğitim süresi doğrudan oturum izni süresini etki etmektedir.

Fransa Schengen kısa süreli öğrenci vizesi

Bu vizeyle oturum izni almanıza gerek kalmadan 3 aya kadar Fransa’da eğitim ve öğrenim görebilirsiniz. Bu vize özellikle kısa süreli dil kursları ve diğer kısa süreli programları (sertifika programları vb.) kapsar. Fransız makamlarından yenileme imkanı bulunmamakla birlikte, eğer eğitimin süresini uzatmak istediğiniz taktirde yeni bir başvuru prosedürü başlatmanız gerekecektir. Eğer Fransa’da bir okula giriş sınavı için geldiyseniz yine kısa süreli vizeyle giriş yapabilirsiniz. Bu sınavda başarılı olduğunuz taktirde doğrudan bulunduğunuz bölgedeki idari birime 1 yıllık vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu 1 yıl süreli vize yenilenebilir özellikte olup Fransa oturum izni de kapsar.  

Geçici uzun Süreli Öğrenci Vizesi

Geçici uzun süreli öğrenci vizesi ile Fransa’da 3 ila 6 ay arasında kalarak, oturum izni almanıza gerek kalmadan eğitim görebilirsiniz. Bu vizenin de yenilenebilme özelliği olmamakla birlikte, kalma süresinin uzatılmasına bağlı olarak yeni bir başvuru sürecini başlatmanız gerecektir.

Fransa Uzun Süreli Öğrenci Vizesi

6 aydan daha uzun süre Fransa’da bir eğitim kurumunda öğrenim göreceksiniz Fransa uzun süreli öğrenci vizesi için başvuruda bulunmanız gerekmektedir. 2013 yılında beri bu vize öğrencilerin aynı zamanda oturum izni almalarına imkan sağlamaktadır. 3 yıllık lisans eğitimi, 2 yıllık master eğitimi ve 4 yıllık doktora eğitimi görecek olan öğrencilerin Fransa uzun süreli vize başvurusu yapmaları yerinde olur. 2009 yılından bu yana uzun süreli öğrenci vizeleri oturum izni mahiyetinde olup ve oturum izni belgesinin yerine geçmiştir (kısa orijinal adıyla VLT-TS)

Uzun süreli Fransa öğrenci vizesi (VLS-TS) Fransa’da yükseköğrenim (lisans-lisansüstü) görmek isteyen uluslararası öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Akademik geçmişinizi, önceden yapmış olduğunu çalışmalar ve Türkiye’de eğitim aldığınız veya mezun olduğunuz okuldan aldığınız belgelerle ispat etmeniz zorunludur. Ayrıca eğitim alacak seviyede Fransızca bilginizin yeterliliği de dikkate alına önemli bir unsur olup Fransa’da konaklamak ve ikamet etmek için yeterli finansal desteğe sahip olup olmadığınız da yetkililerin dikkate aldığı önemli bir kriterdir.

Fransa’ya gittikten sonra Fransa Göç ve Entegrasyon ofisiyle iletişime geçerek Türkiye’de vize başvurusu yaptığınız Fransa Konsolosluğundan verilen resmi formunu bu kuruma sunmanız gerekmektedir. Fransa’da sağlık kontrolünden geçtiğinizi gösteren belgeler ve vergi formunu da başvuru evrakları arasındadır. Fransa Göç ve Entegrasyon Ofisi ile anlaşmaları olan eğitim kurumlarında ve üniversitelerde, bu evrakların ayrıca Fransa Göç ve Entegrasyon ofisine sunulmasına gerek yoktur. Bu nedenle Fransa’ya eğitim almaya gittiğinizde, öğrenim göreceğiniz kurumun Fransa Göç ve Entegrasyon ofisi ile anlaşması olup olmadığını kontrol edin.

Türkiye’deki üniversitelerden master veya daha üstü dereceniz varsa ve Fransa’da bir üniversitede araştırma yapmak veya ders vermek gibi bir amaçla Fransa’ya gidiyorsanız uzun süreli akademik öğrenci vizesi almanız gerekmektedir. Bu durumda bilimsel araştırma için Fransa’da gideceğiniz üniversite ile üniversitede hangi alanda çalışacağınızı ve ne kadar süreyle çalışacağınızı tanımlayan ve belirleyen bir “hosting sözleşmesi” yapmanız gerekmektedir. Bu sözleşme Fransa’da ikamet ettiğiniz bölgedeki idari birimde veya emniyette üzerine pul yapıştırılarak onaylanır. Fransa idari birimlerinin onay verdiği bu belgenin daha sonradan Türkiye’de vize başvuru işlemlerinizi yürüttüğünüz Fransa Konsolosluğuna gönderilmesi gerekmektedir. Eğer oturum izni almayı planlıyorsanız Fransa vizesiniz süresi dolmadan 1 ile 4 yıl arasında oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Fransa Öğrenci Vizesi Başvurusu

Fransa Başkonsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği Fransa Öğrenci vizesi başvurularını kabul etmektedir. Bir öğrenci değişim programıyla veya uluslararası öğrencileri yüksek lisans için kabul eden Fransa’daki bir eğitim kurumuna öğrenci olarak kabul edildiğinizde veya Türkiye’deki okulunuz tarafından organize edilen bir eğitim programına katılmanız durumunda aşağıdaki konsolosluğa sunacağınız evrakları hazırlamanız ve koşulların kriterlerine uygun olmanız gerekmektedir.
 

 • Size ve Fransa’da eğitim görmeyi amaçladığınız kuruma dair tüm bilgilerini ve sözkonusu akademik programın başlangıç ve bitiş tarihlerini belirten okulun antetli kağıdına yazılmış kabul mektubu veya resmi kayıt belgesi
   
 • Yeterli finansal kaynağa sahip olduğunuzu gösteren(ispat eden) belgeler; banka hesapları, garantör mektubu, sponsor mektubu veya resmi kaynaklardan alınan fonun bildirisi.
   
 • Gidiş tarihinizi gösteren uçak bileti/rezervasyonu veya planlana seyahat tarihinin bildirildiği elyazısı ile yazılmış dilekçe
   
 • Minimum 30,000 Euro teminatlı sağlık sigortasının
   
 • Konaklama yerinin belirtilmesi. Kampüs veya öğrenci yurdunda kalıyorsanız, üniversiteden adres bilgilerini doğrulayıp onaylayan resmi belge. Eğer bir aile yanında veya arkadaşlarınızla kalıyorsanız belediye onay belgesi. 
Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi; ambafrance-tr.org